film-filmy.sk


Statky zmätky (1973)

Kúpiť film online
    DVD      Blue-Ray
 DVD Kúpit Blue-ray film

Statky zmätky

Film Statky zmätky (1973)

Facebook
Twitter
MySpace
LinkedIn

Kategórie: Dramatické, Slovenské, Film Klub

Rok: (1973)

Krajina: Československo, Slovensko

Čas: 1 hod. 27 min.

Réžia: Pietor Miloš

Obsadenie: Magda Vášáryová, Juraj Kukura, Eduard Bindas, Magda Paveleková, Viliam Polónyi, Igor Čillík, Vladimír Kostovič, Helena Kucháriková-Adamčíková, Viktor Blaho, Anton Chromý, Eliška Mullerová, Oľga Zollnerová, Oľga Vronská


Film Popis: Statky-zmätky je dráma v štyroch dejstvách pojednávajúca o mladej dvojici, ktorá na nátlak okolia pristala na uzavretie manželstva bez lásky s prísľubom majetku. Bezdetným manželom Palčíkovcom opantal majetok myslenie i konanie. Aby získali lacných pracovníkov, presvedčia rodiny Ďurka a Zuzky o tom, že by sa mali zosobášiť a za pomoc im prisľúbia prepísať majetok. V skutočnosti im však majetok prepísať nechcú čo vyústi do rozchodu mladého páru. Smrť Ďurka Langsfelda je dramatizovaním udalostí z roku 1849. Juraj Langsfeld bol slovenský národovec, učiteľ, kazateľ a dobrovoľník. Ako poručík slovenskej dobrovoľníckej armády si získal uznanie pri obrane šútovskej úžiny proti maďarským vojskám. Po rozpustení jeho jednotky sa ukrýval u ujca, ktorý ho však kôli odmene udal. 22. júna 1849 bol odsúdený na smrť obesením. Ponúkli mu život za vstup do maďarskej armády, ale on odmietol.


Viac na...ČSFD

Ďaľší Popis: Pôvodná televízna inscenácia divadelnej hry Jozefa Gregora Tajovského. Dráma zo slovenskej dediny na prelome 19. a 20. storočia, v ktorej autor ukazuje nezmyselnosť spájania ľudských osudov kvôli majetku. Autor v hre ukázal, ako majetok opantal celé myslenie a konanie skupáňa Palčíka a jeho ženy Mary. Nahovorili chudobných Ľavkovcov, aby im dali syna Ďurka za vlastného a oženia ho so Zuzkou s tým, že im prepíšu po smrti celý majetok.

Sem väčšinou vyberáme komentáre z ČSFD